YOSEIKAN BUDO | THE WAY TO LET OFF STEAM

November 01, 2015


Yoseikan Budo - japonské bojové umenie, v ktorom nájde uplatnenie skoro každý štýl boja. Yoseikan Budo je bojové umenie spájajúce prvky kempo karate, aikijutsu, goshin jutsu, judo, kendo a iaido. Je to unikátny bojový systém, ktorý využíva silu a energiu súpera.


Ako som sa ja dostala k Yoseikan-u? Cez moju sesternicu, ktorá začala o rok skôr ako ja. Ja som v tom období ešte tancovala, ale keďže som s tancom prestala a chcela som skúsiť niečo nové, začala som chodiť na súkromné tréningy jeden mesiac, a potom sa od septembra začali aj klubové tréningy.


Začala som teda v auguste 2015. Skúsim vám to tu troška bližšie priblížiť, keďže ani ja som predtým o yoseikan-e nepočula a nevedela som, čo to je. Na tréningoch sa cvičí v kimone (ako môžete vidieť na fotke). V yoseikan-e nie sú opasky farebne rozlíšené - ako napríklad v karate, ale jednotlivci sa odlišujú stupňami, ktoré získavajú na jednotlivých páskovaniach. Začiatočník nemá žiaden stupeň.


Stupne sa rozdeľujú - na žiacke (kyu) a majstrovské (dan). Obe kategórie majú 10 stupňov. Tento šport je dosť náročný a namáhavý, ale ten pocit, keď odchádzate z každého tréningu je na nezaplatenie. Ak sa náhodou aj dostanete do nepríjemnej situácie (napr. na ulici), vždy vám to môže pomôcť. Je jasné, že aj na tréningoch sa vám môže niečo stať, pri takýchto športoch je tam to riziko, ale tréningy sú super. Neraz som mala modriny aj celé týždne, ale každá drina sa vám raz vyplatí.


Yoseikan Budo založil Hiroo Mochizuki, ktorý žije vo Francúzsku. Teraz to s ním vedú aj jeho dvaja synovia, ktorí majú byť jeho nástupcami. Ani s jedným z nich som sa zatiaľ osobne nestretla, ale dúfam, že raz sa tak stane.Určite tu budú články aj na túto tému, či už prvá súťaž, ktorá ma čaká o týždeň, alebo prvé páskovanie, ktoré by sme mali mať niekedy začiatkom decembra (keďže ja ešte nemám žiaden stupeň). 

A čo vy? Počuli ste už niekedy o Yoseikan Budo? Aký máte názor na bojové umenia všeobecne?

Post a Comment