Ako písať seminárky/prezentácie?

February 28, 2017


Ahojte! Nad konspektom tohto článku som sa zamýšľala už dlhšie, no chcela som to nechať až na obdobie semestra, kedy by som si zosumarizovala nejaké tipy na písanie seminárok/prezentácií/iných prác priamo počas písania niektorej z nich. Budem rada, ak mi dáte vedieť, či sa vám takéto články páčia a či by ste chceli napríklad nejakú sériu takýchto tipov, čo sa týka školy. Nehovorím, že viem všetko, no rada sa s vami podelím o moje skúsenosti a postrehy a možno to niekomu do budúcna pomôže. Tak poďme na to!

Začala by som asi seminárkami, pretože tie aj ja píšem skôr ako prezentáciu (keďže prezentácia je v mnohých prípadoch vysokoškoláka len zhrnutie seminárky), ale v prípade, že píšete len prezentáciu, je postup vlastne rovnaký :) V Photoshope som si vytvorila aj takú pomôcku na písanie konkrétne seminárok, tak vám ju tu dávam na stiahnutie, snáď niekomu pomôže.

Najdôležitejší a zároveň aj prvý krok je zvolenie si témy. Ak nám dá vyučujúci na výber nejaké jeho témy, tak sa snažím vybrať si takú, ktorá mi zo všetkých najviac vyhovuje a mám k nej najbližšie. Pomáha mi napríklad aj to, keď si na rozmyslenie témy nechám určitý čas - napríklad v zimnom semestri sme dostali za úlohu pripraviť si prezentáciu na Planetárnu geografiu na tému, ktorá nás zaujíma - čiže sme si mohli tému zvoliť. Dlho som premýšľala, o čom by som túto prezentáciu chcela robiť, až raz večer zapol ocko nejaký dokumentárny kanál, kde šiel dokument o počasí na planéte Urán - a bolo to! Téma mojej prezentácie nakoniec bola o počasí v Slnečnej sústave :) Asi vám to v priebehu článku vysvetlím práve na seminárke, ktorú aktuálne píšem.

Na predmet Historický proseminár sme si tému opäť mohli zvoliť my, čiže to bolo o to ľahšie, pretože sme si vybrali to, čo nás baví. Ja som si zvolila Prenasledovanie čarodejníc a inkvizíciu - Škótske čarodejnice (pretože možno viete, že Škótsko je práve krajina, ktorú chcem aspoň raz v živote navštíviť). Rozsahovo má mať 12 strán, čiže všetko budem prispôsobovať tomu. Druhým krokom bolo zvolenie si prameňov = zdrojov. Jednu knižku o tejto téme mám doma, ale jedna stačiť nebude, takže som musela rozhodiť siete a ísť sa zaregistrovať do knižnice. Odtiaľ som si požičala tri knižky, ďalšiu mi sľúbil spolužiak a ešte jednu by som chcela nájsť, ale neviem sa dopátrať, či ju niekde majú, keďže bola napísaná počas procesov ešte v 15. storočí (Malleus Maleficarum).


Ďalej nasledovalo spísanie si jednotlivých kapitol - zatiaľ len ich názvy. Pri konkrétnej úprave seminárky ide o to, čo ten daný vyučujúci očakáva. Prísť na to môžte tak, že sa spýtate starších študentov, alebo aj tak, ako som na to pri konkrétne tomto vyučujúcom prišla ja - pokus-omyl. Učil ma aj v zimnom semestri predmet Numizmatika, kde som písala seminárku o Vývoji Holandského eura a písala som ju presne takým štýlom, ako seminárky na iné predmety. Ale, tento vyučujúci nechcel jeden súvislý text, ako druhý, ale chcel ho členený na kapitoly s obrázkami, úvodom a záverom. Čiže teraz už viem, čo presne mám písať. Takže som si spísala názvy jednotlivých kapitol a začala sa mi črtať štruktúra, ku ktorej sa ale neskôr vrátim. Ku každej kapitole som si napísala počet strán, koľko zatiaľ približne jej chcem venovať - tak aby ich bolo dokopy 12. A budem vedieť, že ak pri nejakej kapitole napíšem menej, tak pri inej budem musieť o to viac. Potom nasledovalo len rýchle prelistovanie knižiek a napísanie si poznámok, z ktorých strán chcem čerpať a z ktorej strany chcem čo písať už do jednotlivých kapitol.

Piatym krokom bola samotná štruktúra. Pri nej som si ku každej kapitole napísala bližšie, čomu sa v nej chcem venovať a čo presne chcem rozoberať. Na tom "plánovači", ak to tak môžem nazvať, som si urobila aj časový rozvrh, teda čo chcem napísať a dokedy, aby som to všetko stihla ešte v predstihu pred termínom odovzdania. No a potom nasledovalo už samotné písanie a musím povedať, že sa mi to píše oveľa lepšie, ako v zimnom semestri, kedy som nemala takto spísanú štruktúru (bojový plán) a mala som to všetko len v hlave.

Dôležitým krokom, keď je už seminárka napísaná, je správne nastaviť písmo, veľkosť písma, spacing medzi riadkami (v našom prípade 1,5 v texte a 1 v poznámke pod čiarou), správne zapísanie poznámky pod čiarou, odseky a nakoniec aj spísanie bibliografie, čo som sa tiež dozvedela na konci zimného semstra - podľa abecedy. No a keď je seminárka už hotová, ide sa robiť prezentácia!

Nepáči sa vám šablóna, ktorú PowerPoint ponúka? Alebo máte nejaký font (písmo), ktoré ste si stiahli, chcete ho použiť, ale je veľmi pravdepodobné, že na počítači v škole/práci tento font nainštalovaný nemajú a tak by vám to celú prezentáciu rozhádzalo? V takýchto prípadoch je mojou voľbou Photoshop. Je to náročnejšie a hlavne čo a týka veľkosti konečného súboru, ale podľa mňa to stojí za to, pretože nebudete mať takú istú šablónu ako x-ďalších spolužiakov a bude to originálne. Začínam zvolením si nejakej textúry, ktorú väčšinou hľadám na Googli (môžete si vytvoriť textúru aj vlastnú, no zaberie to oveľa viac času). Potom hľadám vhodný font, ktorý by sa mi páčil a v PS to dám dokopy na "obrázok" s presnými rozmermi prezentácie, do ktorej tento obrázok potom vložím. Niekedy dávam text v obyčajnom fonte (Arial, Times..) priamo v PowerPointe, niekedy píšem v PS a do PowerPointu vkladám už len obrázok. Čo sa týka takýchto vecí, som mierny perfekcionista, no v konečnom dôsledku sa aj mne lepšie prezentuje, keď viem, že je to moja vlastná práca a vložila som do nej kus seba.


Tu sú nejaké príklady, aby ste vedeli ako to myslím s tým Photoshopom. Všetky textúry (alebo pozadia) som našla na Googli (okrem tej s Vládou faraóna Achnatona - tú robila Gabča ešte na strednej), alebo odporúčam aj stránku wallup.net, kde nájdete tiež veľa wallpaperov, ktoré môžte využiť.

Prejdime ale od designu k obsahu :) Prezentácie teraz (na vysokej škole) robíme hlavne spoločne so seminárkami, čiže obsah seminárky je v skrátenej verzii aj obsahom prezentácie, kde sa snažím vystihnúť najmä podstatu. Čo by ale prezentácia mala mať, je určite prvá Úvodná strana, na ktorej by nemal chýbať názov témy, autor prezentácie a škola. Ja píšem aj odbor, ale to podľa mňa nie je nutné, keď nás aj tak majú všetci v prezenčkách aj so skratkou odboru. Druhá stránka by mala obsahovať Obsah prezentácie, čiže zhrnutie názvov slideov - aspoň ja do obsahu píšem názov jednotlivých slideov - obsah píšem až ako posledný. No a potom sa už obsah vyvíja od seminárky (poväčšine). Na konci by nemal chýbať slide so zdrojmi a poďakovanie za pozornosť. Určite si dávajte pozor na veľké množstvo textu na jednom slide - skúste to obmedziť tak na max. 5-6 riadkov. Najlepšie je písať si len odrážky a vedieť sa k tomu potom vyjadriť, no ja niekedy volím aj celé vety s tým, že ich potom nečítam, ale prerozprávam vlastnými slovami.

To by bolo k tomuto článku pravdepodobne všetko, budem sa tešiť na vaše ohlasy v komentároch a dúfam, že som týmto aspoň niekomu pomohla :)

4 comments

 1. Pekne napísané, tvoje rady sa hodia, píšem totiž diplomovku. :)

  Rebelliouslily

  ReplyDelete
 2. Ja mám teda vždy trošku problém s písaním seminárok a vždy s tým bojujem, ale snažím sa dať so seba maximum. Ďakujem za skvelé tipy! xx

  Simona | l i v e i n f o x w o r l d

  ReplyDelete
 3. Anonymous28.2.17

  lovely inspirations

  I follow you
  thank you for your follow the Chic Poradnik blog: https://chicporadnik.blogspot.com

  Chic Poradnik

  ReplyDelete
 4. Dobré tipy, naprosto souhlasím s tím menším textem v prezentaci, když vidím tuny textu, vždy mě to odradí, je to zbytečné :)

  ReplyDelete