HOW I APPLIED FOR THE ERASMUS?

September 11, 2017

Či napísať tento článok alebo nie, nad touto otázkou som rozmýšľala dlhšie a nakoniec som sa rozhodla, že ho napíšem. Predsa len, na každej škole je to iné, iné kritériá, iný postup, no možno to niekomu pomôže - študentovi na UPJŠ, prípadne aj ostatným si predstaviť, čo všetko takéto rozhodnutie zahŕňa - rozhodnutie vydať sa študovať do zahraničia v rámci Erasmus programu.


V prvom rade som si už na strednej škole hovorila a rozhodla sa, že na Erasmus chcem ísť a že keď bude príležitosť, určite to vyskúšam a možno budem mať šťastie a vyberú ma. Do prvého ročníka na vysokej škole som nastupovala s tým, že prvý semester musím makať, aby som mala dobré výsledky, ktoré sa možno budú posudzovať a zapísala som si veľa predmetov. Za prvý ročník som získala 69 kreditov, takže som si trošku nadbehla, pretože tento semester, pokiaľ budem na Erasme, veľa kreditov nezískam. Keď sa na stránke školy objavil oznam o konaní stretnutia o prihlasovaní na Erasmus, napísala som e-mail nášmu fakultnému koordinátorovi a opýtala som sa ho na podrobnosti.

Stretnutia sme sa zúčastnili viacerí a hovorili nám na ňom, aký je postup, čo všetko sa musí urobiť, aby ste sa dostali na listinu možných kandidátov a priznám sa, že si už vlastne ani podrobne nepamätám, čo všetko to bolo. Každopádne koordinátor informácie má a ak zvažujete, za opýtanie nič nedáte. Na tom stretnutí nám rozprával, aké možnosti máme - čo sa týka výberu školy a v mojom prípade (štúdium histórie v kombinácii s geografiou) som ich teda na výber nemala veľa. Chcela som ísť študovať v angličtine, lenže v prípade angličtiny sme mali možnosť vycestovať len do Turecka, čo som zamietla ešte skôr, ako som nad tým čo i len rozmýšľala. Iné možnosti sme mali napr. Španielsko (po španielsky), Taliansko (po taliansky), Poľsko (po poľsky), Bulharsko (po bulharsky), Chorvátsko (opäť po chorvátsky), atď. No a Prahu - po česky.

Moje jazykové schopnosti sú obmedzené na slovenčinu, angličtinu, základy francúzštiny, niečo po maďarsky.. a to je tak všetko.. no a samozrejme, čeština, keďže moja generácia sme na rozprávkach a filmoch v českom dabingu vyrastali. Čiže voľba bola sčasti jasná - Praha. V Prahe som bola zatiaľ dvakrát a ani raz som neľutovala, takže to ma ani nenahnevalo ani nič také. Naopak, bola som aj celkom rada, že pôjdem z domu prvýkrát a nie až tak ďaleko.

Potom asi o dva mesiace na stránke školy zverejnili výsledky výberových konaní a zoznam vybraných uchádzačov a náhradníkov. A čo sa stalo? Bola som medzi vybranými študentmi. V ten deň som bola veľmi šťastná a pamätám si naň, akoby to bolo včera.

(fotka z poslednej návštevy Prahy)

Nasledovalo stretnutie vybraných študentov a náhradníkov na univerzite, kde sme dostali konkrétne info, čo teraz. Potom som čakala na e-mail z Prahy, kde mi poslali informácie, čo žiadajú oni a ako postupovať. Vyplnila som prihlášku, vybrala som si predmety (ktoré ešte ale budem meniť, lebo som si vybrala blbosti -_-), asi dva týždne zháňala koordinátora kvôli podpisu, odniesla prihlášku na medzinárodné vzťahy, odkiaľ ju poslali do Prahy a na mesiac som mala od vybavovačiek pokoj.

Koncom júla nám poštou domov prišli akceptačné listy a ďalšie informácie, musela som vyplatiť nájom za internát na mesiac dopredu + depozit, ďalej som musela vyplniť vzor Learning Agreementu aj z našej univerzity kvôli jednej hlúpej tabuľke a zase som zháňala podpis koordinátora vyše 2 týždňov. Potom som na medzinárodné vzťahy odniesla ešte chýbajúce dokumenty (kartičku európskeho poistenia, Learning Agreement) a čakala som na pripravenie zmluvy. Medzitým sme si kúpili lístky na vlak do Prahy, mamka so sestrou aj späť domov a ony si ešte zabookovali hotel - zhodou okolností hneď cez cestu pri mojom internáte. Kúpili sme ešte jeden veľký kufor a nakoniec som konečne podpísala zmluvu. Teraz čakám na e-mail s licenciou na test z jazyka, v ktorom budem študovať, ktorý musím vyplniť ešte pred odchodom, no a konečne, po tých všetkých vybavovačkách a nervoch, sa môžem TEŠIŤ NA ERASMUS. Už som v kontakte s mojim buddym - chalanom síce o 5 rokov starším, no milým a s rovnakými záujmami ako ja, čiže už sa začínam naozaj tešiť.

Z Prahy budem určite písať články, denníky, všetko tak ako doteraz, plus chystám na október taký projekt, o ktorom vám ale dám včas vedieť a máte sa na čo tešiť! Teraz už idem konečne do sprchy, pretože som po tréningu z yoseikanu naozaj doriadená a neviem sa dočakť svojej postele :) Tak sa majte krásne a vidíme sa pri ďalšom článku.. dúfam, že som ho nenapísala dosť chaoticky. Ak máte prípadné otázky, píšte ich do komentárov a potom na nich odpoviem spoločne v ďalšom článku o organizačných stránkach Erasmu (popri financiách a tak) :D

6 comments

 1. Skvelý post :) Ja už mám výšku za sebou, ale tento Erasmus ma vždy celkom zaujímal, pretože ja som ho na mojej škole k dispozícii nemala :/ Verím, že si ho užiješ! :)

  www.nasklee.com

  ReplyDelete
 2. Jéé, tak ať se ti u nás líbí! Já jsem buddy v Pardubicích na naší univerzitě a na Erasmáky právě čekáme a budeme dělat výlet do Prahy, tak se třeba můžeme všichni někde sejít :). BEAUTYPUSINKA

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak to by bolo skvelé! Snáď sa nám podarí niečo také a stretneme sa :P

   Delete
 3. Och, ani si nevieš predstaviť, aká som rada, že si tento článok napísala :D Nemôžem síce povedať, že by ma niečo presvedčilo natoľko, aby som hneď začala zisťovať, počas ktorého najbližšieho semestra budem môcť niekam ísť, ale určite už mám trochu bližšiu predstavu :D
  Zaujímalo by ma, koľko to stojí - nie internáty a podobne, ale či si musela platiť niečo už len preto, že chceš na Erasmus ísť; ak však finančnú stránku spomínať nechceš, tak, samozrejme, nemusíš ❤
  A STYLISH BEE // Facebook Page

  ReplyDelete
 4. Jee další kdo na blogu jede na Erasmus, a dokonce do Práglu :) Doufám, že se ti tam bude líbit, kamarádka mi minuý týden odjela na Tenerife na půl roku :)

  www.double-claire.blogspot.cz | GIVEAWAY o nálepky na notebook

  ReplyDelete
 5. Je pravda, že je takový zvláštní mít erasmus v Česku, ale zase proč ne :)
  Sarushef blog

  ReplyDelete