BENEFITS OF MARTIAL ARTS

November 25, 2017

Už raz sa mi niečo podobné stalo - pred pár rokmi v prvom ročníku na strednej škole. Zamilovala som sa do tanca a úplne tomu prepadla. Tréningy sme vtedy so súborom mali tri až štyrikrát za týždeň (potom už len dvakrát) a na každý jeden som sa tešila od momentu, kedy ten predošlý skončil. Bol to neskutočný pocit, no po približne dvoch rokoch to opadlo a každý tréning bol už skôr povinnosťou, ako radosťou. Veľmi som si priala, aby sa to vrátilo do starých koľají, no nestalo sa to a nakoniec som v treťom ročníku na strednej s tancovaním skončila - alebo lepšie povedané - dala som si pauzu.


Potom som sa k nemu vrátila - už v inom súbore, no už to nikdy nebolo ako predtým - kedy bol tanec môj svet a žila som ním deň čo deň. Už od malička som bola špotrový typ a vyskúšala som naozaj veľa športov - tenis, hrávala som vybíjanú, tanec, v zime sme chodievali lyžovať (neskôr snowboardovať) atď. atď.. a tak som dúfala, že sa tento pocit z cvičenia niekedy vráti - a stalo sa.

Doma som s bojovým umením začala asi pred dvoma rokmi (s ročnou pauzou) a to vďaka sesternici, s ktorou sme spoločne chodili na tréningy bojového umenia Yoseikan. Tréningy boli super, každopádne to nebolo presne ono. Tak ako v prípade tanca, som sa do športu znova zamilovala až tu v Prahe, keď som začala chodiť na tréningy Koryu Uchinadi, sebaobrany a Crossfitu. Každý športovec, ktorý športuje pre radosť, tento pocit určite pozná a je to pocit na nezaplatenie. No a keďže som sa okrem karate zamilovala aj do Pinterestu (na ktorom trávim väčšinu času, keď som na mobile), dnes by som sa s vami chcela podeliť o pár benefitov bojových umení - ktoré som našla práve na Pintereste a prišlo mi to naozaj zaujímavé :)

1. Learn noble values
Martial Arts are a beautiful art from steeped in history and good old fashioned values like hard work, honor and respect. Through its practice, you'll end up living the values and adopting them as your own.

2. Learn respect
Respect is often lacking from today's society. The deep-rooted respect you learn from the art and its culture, your instructors, fellow students and the dojo is a great lesson for youths.

3. Develop the self-discipline of a monk
Training is tough and not always enjoyable. By making training a daily habit and showing up for class no matter what, you'll develop incredible self-discipline.

4. Personal development on steroids
Learning a martial art is challenging and takes years to truly master. Pushing yourself outside your comfort zone in each training session will lead to you becoming a better version of yourself that's able to handle much bigger challenges.

5. There's no better stress reliever
Hitting the pads or bag at the end of a long day is great for relieving frustration. The endorphins released with increased exertion also help to quickly alleviate stress. It's a win-win, you'll leave the gym feeling great.


6. Develop unshakeable confidence
Mastering a martial art is a great way of developing lasting confidence while learning a valuable skill. The training, grading and competitive fighting helps you break through your anxieties and self-imposed limitations.

7. Workouts that don't suck
Let's be honest, running at the same spot and lifting pieces of metal is boring. Learning and applying fight techniques, on the other hand, is a fun way of getting your fitness quota.

8. Highly efficient workouts
Depending on the discipline, you can engage in a workout that builds strength, fitness, endurance and flexibility in the one training session. Talk about being highly effective.

9. Build mental toughness
Learning to push through pain, discomfort and keep on fighting no matter what fortifies the mind and develops a never-quit mindset.

10. Torch calories like a furnace
Calorie burn depends on the specific exercises performed, the intensity, your weight and your fitness. But as a rough guide, an average guy training for 60 minutes and weighing 70 kg can expect to shed

 • 425 calories with a heavy big boxing workout 
 • 650 calories boxing sparring
 • 720 calories in a Karate, Judo, Ju-jitsu or Tae Kwan Do class
 • 800 calories with a kickboxing class

11. Crank up your metabolism
By building new muscle, burning fat and increasing endurance, you'll crank your metabolism up a notch. You'll be able to eat a full, healthy diet and lose weight without dieting.

12. Healthy from the inside out
Most martial arts are form of High-Intensity Interval Training (HIIT) which builds a strong heart and healthy cardiovascular system, lowers blood pressure and reduces harmful cholesterol levels.

13. Increase endurance
Martial arts are high intensity for short bursts with moderate intensity in-between. Repeating this cycle for a 30-60 minutes class builds endurance which will provide you with energy throughout your day. No more afternoon energy crashes.

14. Pack on lean, athletic muscle
The dynamic, full body workouts build toned and highly functional muscle. In a few short months. you'll have an incredibly fit and healthy body that is ready for real world challenges.

15. Make friends and get social
Participating in classes builds social skills and develops character. You'll naturally become friends with your training buddies and gyms often host plenty of social events outside the dojo.


16. Positive role models
Kids and teens will never be short of inspirational and positive role models through their instructors and fellow students.

17. Improve coordination and balance
Training in martial arts will improve your balance and coordination which will enhance your fight skills while also making your everyday movements more elegant.

18. Increase flexibility
Stretching exercises are a part of all martial arts trainig. You'll soon be flexible enough to head kick while impoving your joint health.

19. Develop laser focus
Martial arts will teach you how to focus 100% on the task. You'll learn active listening and how to pay attention and follow through on instruction.

20. Know how to handle yourself
Learning a martial art will arm you with combat skills and the confidence to defend yourself and protect your loves ones.

Tak a to by bolo pre tento článok všetko. Všetky tieto benefity mám z Pinterestu - zdroj/source. S mnohými z nich sa absolútne stotožňujem a sedia na mňa na 100%, niektoré z nich ešte nemám možnosť posúdiť, keďže bojové umenia necvičím až tak dlho. Dúfam, že sa vám článok páčil a ja sa na vás budem tešiť pri ďalšom!

2 comments

 1. Veľmi zaujímavý post. Vždy ma niečo takéto lákalo vyskúšať a dúfam že sa mi to aj raz podarí a uvidím či sa mi to zapáči. Teraz tancujem o stošesť čiže asi by som nemala kedy ale určite by som to rada skúsila
   xxAlexandra MS ALWAYS LATE

  ReplyDelete
 2. Babe, I love this write up - not only is this good for self-defense but for confidence as well.
  Would u like to follow each other??

  have a great week.
  xo, Kanchan

  ReplyDelete