BLOGTOBER: FALL READING LIST

October 05, 2018

Pri písaní tohto článku som minulý rok použila jeden krásny citát od autora Game of Thrones. A to ten, že človek, ktorý číta, žije nespočetne mnoho životov, na druhú stranu človek, ktorý nečíta, žije iba jeden. Kniha tu pre mňa vždy bola a dúfam, že aj vždy bude. Je to môj únik z reality a spôsob, ako sa dostať do psychickej pohody. Spôsob odreagovať sa. Nie všetky mi však sedia a nie všetky dočítam až do konca.


V kníhkupectve som kedysi pracovala a prácu medzi knihami som mala veľmi rada (aj keď som nebola priamo na knihách). Dokážem tam stráviť naozaj veľa času a niekedy mi trvá aj hodinu, kým si nájdem tú správnu knihu. Niekedy však narazím na niečo doma - na internete - a viem, že to proste potrebujem a tak si ju len rezervujem a idem si po ňu. Mám to po mamke. Ale takáto zdedená vlastnosť sa mi páči. Akurát tie knižky už doma nemám kam dávať, haha.

V dnešnom článku by som vám chcela predstaviť 4 tituly, ktoré čítam alebo by som počas tejto jesene chcela prečítať. Jeseň je moje obľúbené ročné obdobie a čítanie spolu so šálkou horúceho čaju a dekou je moja predstava ideálneho jesenného večera. Takže, čo tu tento Blogtober máme?

Zaklínač (Andrzej Sapkowski): Túto knižnú sériu možno pozná veľa z vás. Ja som o nej počula strašne veľa predtým, než som sa dostala k tejto, prvej časti. Bola som dokonca aj na LARP-e inšpirovanom práve touto knižnou sériou, na ktorom bolo super. Túto knižku som síce začala čítať, no bolo to už trochu dávnejšie, takže ak sa k nej teraz vrátim, začnem pravdepodobne od začiatku, aby som si zopakovala, čo sa vlastne na tých prvých stránkach stalo. Ja osobne mám knižky tohto fantasy typu naozaj rada, pretože okrem toho, že je to všeobene kniha, dostanem sa tak do úplne iného sveta a to si na niektorých knihách naozaj cením - že nás dokážu na istý čas preniesť úplne inam a my tak máme možnosť napríklad zabudnúť na všedný život, ale hlavne že tak máme možnosť trochu sa oddialiť tomu každodennému stresu.

Egomaniak (Vi Keelandová): Túto knihu som si kúpila počas návštevy kníhkupectva. Nemala som zámer kupovať si knihu, no sú dni, kedy tam rada zavítam a nájdem niečo, čo ma zaujme. Toto bol presne tento prípad. Dej sa mi páčil už z prečítania ukážky a síce som ju ešte nedočítala, som tak v 3/4 a môžem ju odporučiť. Je písaná veľmi jednoducho a pre ľudí, ktorí majú radi tento typ kníh a príbehov, ju určite odporúčam.


Malý princ (Antoine De Saint-Exupéry): Kniha všeobecne pre mňa veľa znamená naozaj veľa, no nebolo tomu tak odjakživa. Na základnej a vlastne aj na strednej škole som neznášala povinné čítanie a nikdy som tie knihy nečítala. Ak som aj začala, nikdy som ju nedočítala, pretože to väčšinou boli knihy, ktorých témy ma v tomto období môjho života nezaujímali a nedospela som do toho okamihu, kedy by som si ich chcela prečítať. Jednou z týchto kníh bola aj kniha Malý princ, ktorú sme ako povinné čítanie mali na základnej škole, no vtedy som ju nečítala. Vrátila som sa k nej až teraz, pretože až teraz mám ten pocit, že si ju chcem prečítať a že si z nej takto možno odnesiem oveľa viac, než by som si odniesla, kebyže ju čítam vtedy. Držte palce!

Môj boj, tvoj boj (Ronda Rousey): Toto je kniha a presný príklad toho, že ak sa mi niečo zapáči doma, rezervujem si to a idem si po knižku. Takto strávim v kníhkupectve naozaj málo času, no odchádzam odtiaľ šťastná ako stále. K tejto knižke som sa dostala cez YouTube, kde som hľadala nejakú inšpiráciu zo sveta MMA (bojových umení) a pri jednom videu bola spomenutá aj táto knižka. Potom hneď pracoval Google a na druhý deň som doma mala, zatiaľ asi jedinú autobiografiu, ktorú som začala kedy čítať. Kniha je písaná naozaj veľmi pútavo a okrem inšpirácie dáva pohľad aj do sveta profesionálnych športovcov a čo všetko je pre šport človek ochotný obetovať a urobiť. Rozhodne ju odporúčam všetkým, nie len ľuďom, ktorí sa venujú bojovým športom. Takže určite choďte do toho!

2 comments

  1. Malého princa som už párkrát čítala, ale už dávno sa mi nedostal do rúk, a určite by bolo zaujímavé si ho prečítať znova po pár rokoch :D Ostatné knihy nepoznám, no znejú veľmi zaujímavo! ❤
    BEE A CHANGE // Facebook Page

    ReplyDelete
  2. Malého prince jsem cetla jako dítě nebo jsme četli úryvky ve škole. Měla jsem k němu postoj, že mě to nezaujalo, nebavilo, bylo to zvláštní. Teď zvažuji si ho koupit, přeci jen, jak je člověk starší, dojde mu víc věcí a vidí smysl tam, kde ho dřív neviděl.

    ReplyDelete