10 VÝZIEV, KTORÉ VÁM DOKÁŽU ZMENIŤ ŽIVOT

April 09, 2020


Dnešným článkom pokračujeme, opäť, s počtom v názve. Pre tému dnešného dňa som zvolila výzvy, ktoré mám aj ja osobne veľmi rada, pretože mi pomáhajú sa v živote prekonávať a posúvať vpred. Naozaj nepoznám lepší pocit, než ten, keď si poviem, že som dokázala niečo, čo ma pred istým časom možno aj desilo. K tomuto sa viaže aj jeden citát, ktorý sa možno bude páčiť aj vám: "If it excites you and scares you at the same time, it probably means you should do it." A práve túto vetu som si už aj ja osobne povedala niekoľkokrát - napríklad keď som povedala trenérom, že chcem ísť na MMA zápas, alebo keď som kývla na Spartan Race, či dokonca aj v prípade samotného Erasmu, ktorý mi doslova zmenil život a posunul ma o hodný kus cesty vpred. No a dnes tu máme desať 30-dňových výziev, ktoré pokojne môžete skúsiť a uvidíte, ako vám tie môžu zmeniť život!

1. Vyberte jeden zlý zvyk a vymeňte ho za jeden dobrý

Zlozvyky... každý z nás nejaké má. A čo tak im raz a navždy zamávať? Pri tomto bode je dobré vybrať si na začiatku nejaké menšie - jeden prípadne dva - a v prípade úspechu len sami uvidíte, ako vás to môže namotivovať vybrať si tak aj niečo zložitejšie, čoho by ste sa inak nezbavili.

2. Čítajte aspoň 30 minút každý deň

Táto výzva sa môže týkať či už fikcie, alebo knižiek, z ktorých poznatky je možné aplikovať aj do všedného života. Určite je to skvelý spôsob, ako si - a aj práve počas tohto zložitejšieho karanténneho obdobia - zlepšiť náladu a rozšíriť si obzory!

3. Ráno vstaňte o hodinu skôr a tento čas venujte sebe

Či už si ráno urobíte kávu alebo čaj a strávite chvíľku na vzduchu (teraz niekde na balkóne, terase, alebo prípadne na dvore). Alebo pokojne môžete ráno písať, čokoľvek vás napadne - ono je to skvelé sa potom po čase k tomu vrátiť a vidieť, čo vás vtedy trápilo a že teraz je to už preč. Čo ste si možno priali a dnes už je to realita. Nie je totiž nič lepšie, než motivovať samých seba.

4. Život bez sociálnych sietí a TV

Tento bod si ja osobne veľmi neviem predstaviť - pretože práve toto je obrovskou súčasťou môjho života - a aj keď si uvedomujem, že toľko, čo nám sociálne siete vedia dať a dávajú, nám vedia aj vziať - popravde si ale neviem predstaviť byť bez nich celých 30 dní (a bez seriálov teraz cez karanténu..), no prípadne by práve toto bolo pre niekoho dostatočnou výzvou!

5. Cvičte aspoň 30 minút každý deň

Cvičenie je skvelý priateľ a hýbať sa každý deň aspoň 30 minút je najmenej, čo môžete pre svoje telo a svoju myseľ urobiť. Okrem toho, že budete mať skvelý pocit, že ste pre seba niečo urobili, zbavíte sa stresu, psychicky si oddýchnete (čo je najmä v tomto období podľa mňa naozaj dôležité) a možno tak objavíte aj nový šport, ktorý sa potom stane vašou súčasťou.

fotka z Erasmu z Prahy - pamätám, ako som sa na tieto prechádzky po večeroch každý deň tešila <3

6. Počúvajte meditačné audio každý večer pred spaním

Pre niekoho je možno ťažké meditovať len tak - a práve preto existuje mnoho riadených meditačných audio nahrávok, vďaka ktorým môžete - napríklad večer - venovať sami sebe pár minút a meditovať. Jednou z aplikácií, ktoré pri tomto bode môžete použiť, je Headspace, tak hurá do toho!

7. Každý deň oslovte niekoho nového

Rozprávanie sa s novými ľuďmi má isté výhody a benefity - okrem toho, že sa zlepšíte v komunikácii s cudzími, zlepšíte a znížite aj úzkosť z toho byť v spoločnosti. A zároveň si možno nájdete aj nových kamarátov, ktorí vám môžu zmeniť život - i keď práve v tomto čase je táto výzva možná skôr cez internet - a teda v online svete.

8. Vyskúšajte novú diétu / stravovací štýl

Na svete existuje veľmi veľa stravovacích štýlov a možno vďaka tomuto narazíte na niečo, čo vám bude sedieť a budete sa vďaka tomu cítiť skvelo. Určite sa ale ohľadom tohto poraďte s niekým, kto tomu rozumie, ak teda niekoho takého poznáte. Ak nie, tak na internete nájdete mnoho informácií - akurát pri nich by som si radšej overila ich zdroj.


9. Vytvorte si rannú rutinu a dodržiavajte ju

Skúste si naplánovať prvé dve hodiny vášho dňa a držte sa toho plánu. Skúste sa zamyslieť nad tým, čo sú vaše ciele - krátkodobé aj dlhodobé - a skúste do tejto rutiny zaradiť aj veci, ktoré vám tieto sny pomôžu splniť. Ja osobne síce nie som zástanca nejakej rutiny, ale nikdy nehovorím nikdy :) 

10. Choďte každý deň na prechádzku

Možno sa pri tomto bode budem trošku opakovať, no každodenná aktivita nám len a len prospeje. A práve v tomto období je napríklad aj prechádzka skvelým nápadom. Ak teda máte priestor na to, niekam sa na chvíľu "stratiť" a užiť si prírodu, určite to využite!

Tak čo na tento výber hovoríte? Vedeli by ste si predstaviť niektoré z nich do svojich životov zaradiť? A čo tak si na záver dať nejakú tú challege s výzvami? Ak by ste sa chceli zapojiť, ja budem len rada. A o čo teda pôjde? Z týchto 10 výziev si vyberte 1-2 a za nasledujúcich 30 dní ich spoločne splníme. A uvdíme, ako môže niečo takéto zmeniť naše životy. Ja si z týchto výziev vyberiem 2, ktoré zatiaľ ale neprezradím a o 30 dní napíšem článok, ktoré to teda boli a ako mi to išlo, tak čo vy na to? (Prípadne si v komentároch môžete tipnúť, aké si podľa vás vyberiem :D)

2 comments

 1. Je to úplne skvelý nápad tento príspevok. Niektoré výzvy robím od kedy sa deje vo svete to čo sa deje a je úplná pravda, že potom mám skvelý pocit, že som niečo pre seba spravila.
  Budem rada ak sa zastavíš aj na mojom blogu.
  Môj blog:http://lifeforjul.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. Vůbec si nedokážu tipnout, kterou výzvu by sis mohla vybrat :) Ale možná by to mohla být dvojka, trojka, devítka nebo desítka, což jsou i výzvy, které bych si vybrala já :)

  Another Dominika

  ReplyDelete