ČO VŠETKO NÁM DÁVA (A BERIE) BLOGOVANIE?

April 14, 2020


Téma na tento článok mi napadla už dávnejšie, keď som si spätne čítala článok, čo mi dalo 6 mesiacov na Erasme. Veľa ľudí si možno kladie otázku, prečo vlastne blogujeme, čo nám to dáva? Keď som na základnej škole objavila svet blogovania, mala som asi 12 rokov. Môj prvý blog bol ešte na platforme estranky a bol o mojom vtedajšom obľúbenom seriály - The Vampire Diaries (TVD). Vtedy pre mňa ale blog nezamenal to, čo teraz. Vtedy to bola zábava, do ktorej som sa pustila najmä z dôvodu, že som o TVD chcela vedieť všetko, čo sa dalo. Bola som schopná dokonca vstať ráno ešte pred školou, aby som videla novú epizódu hneď, ako vyšla. Prvým medzníkom bol potom presun na platformu blog.cz, kde som si založila nový blog - ale ešte stále o TVD. V rámci tejto platformy som si postupne vybudovala - dalo by sa povedať - online kamarátstva a čím ďalej tým viac ma zaujímali blogy o lifestyle a celkovo o živote a životnom štýle. 

Oveľa viac som sa blogovaniu - už v oblasti lifestyle - začala venovať na strednej škole, kde som asi po týždni zistila, že so spolužiačkou, s ktorou som si hneď v prvý deň školy sadla do jednej lavice, sme kedysi spolu vlastnili grafický blog. Aký je ten svet malý, že? A mali sme sa o čom baviť po celé štyri roky štúdia. Dokonca si niekedy píšeme a stretávame sa s našou partiou aj teraz. To bol taký prvý stret online a offline sveta, ktorý som zažila práve vďaka blogu. 


Maturitu sme mali za sebou ani neviem kedy - a čakala nás vysoká škola. A teda ďalšie témy a medzníky, ktoré som na blogu zdieľala. Potom o rok prišiel Erasmus a v Prahe som - opäť vďaka blogu - spoznala Ivku, s ktorou sme si rozumeli už od prvého stretnutia a bola jedným z najdôležitejších ľudí, ktorých som vtedy v Prahe mala (a snáď sa čoskoro v Prahe budeme stretávať opäť). V Prahe som mala aj chvíle, kedy som zistila, prečo vlastne blogujem a čo je pre mňa to hlavné, čo nám táto forma sebarealizácie dokáže dať - a to priestor, ktorý je len a len náš a je na nás, čo bude obsahovať. Pomáha nám sa zamyslieť nad všetkým možným, urobiť si na to názor a zaujať k tomu nejaké stanovisko. Niekedy mám ešte stále potrebu dať zo seba von všetko, čo ma trápi - a či už to bude v článku, ktorý uzrie svetlo sveta, alebo ostane navždy v konceptoch, je už len otázka danej situácie. 

Okrem tohto priestoru mi svet blogovania dal aj mnoho príležitostí, najmä spoznávať skvelých ľudí, zistiť aj niečo o sebe, komunikovať s ostatnými ľuďmi a schopnosť písať - takmer o všetkom. A aj vďaka tomu som na vysokej škole nikdy nemala problém s napísaním seminárky (alebo aj teraz bakalárky), pretože to tak nejak vo mne už bolo - že som vedela, aké myšlienky chcem vyjadriť a ako to chcem napísať. Pomohlo mi to aj v oblasti jazyka a angličtiny, pretože som našla a dosť veľa čítala aj zahraničné blogy. A takisto som mala možnosť spolupracovať s rôznymi firmami, čo bolo takou odmenou po niekoľkých rokoch blogovania.


Niekto si možno myslí, že blogovanie je ľahké a že všetko to ide tak nejak samo, ale nie je to tak. Jeden článok, ak chceme, aby bol presne podľa našich predstáv, trvá niekedy aj celý deň. Nafotiť fotky (a pretože väčšina blogeriek a blogerov chce na svojich blogoch svoje vlastné fotky) a upraviť ich si vyžiadalo naučiť sa aj nejaké základy grafiky, ktoré som v živote mimo blogu využila už nespočetne krát (napríklad keď som potrebovala dokončiť mapu na zadanie a v programe som to nevedela urobiť, otvorila som Photoshop a mapa bola do 5 minút na svete). Ďalej nastavenie designu alebo šablóny nás donútilo sa čo-to naučiť aj z kódovania (asi najrozšírenejším je HTML) a rozumieť tak aspoň zakladným frázam z tejto oblasti. 

Okrem tohto všetkého je naozaj skvelé prechádzať si staré články a čítať si to, čo by som inak určite už dávno zabudla. Vidieť kam sa človek dokáže časom posunúť a čím všetkým si prešiel, kým sa dostal presne tam, kde teraz je. V názve článku je aj, čo nám blogovanie berie, no v mojom prípade ani celkom neviem, čo by som sem napísala a zaradila. Blogovanie mi dalo naozaj veľa a nikdy nebudem rozhodnutie začať blogovať ľutovať. Naopak, som rada, že mám práve túto možnosť, ako sa - hoc aj každý deň - trochu vypísať a cítiť kreatívne a produktívne. Ako to máte vy? Blogujete - a ak áno, čo to pre vás znamená a čo vám blogvanie dalo aj do života mimo online sveta? Určite mi dajte vedieť do komentárov a rada sa pozriem aj na vaše blogy! :)

1 comment

  1. Skvělý článek! Já si teď asi po čtyřech letech opět založila blog, protože mi jednoduše chybělo místo, kam budu moci sdílet své myšlenky a jednoduše sdílet věci z mého života. Pořád se ale sama se sebou vnitřně peru s pocitem, že jsem na to stará a že nemám šanci si získat čtenáře v dnešní době. Na druhou stranu mi chybí všechny ty věci okolo... Focení, grafika, psaní, plánování... No, opravdu doufám, že mě to teď neomrzí:)

    Naty from NATYRALLY.blogspot.com

    ReplyDelete