BAKALÁRSKE ŠTÁTNICE ONLINE & OFFLINE

July 01, 2020

Posledný krok a posledná položka na mojom TO-DO liste predtým, ako sa budem môcť znova vrátiť do milovanej Prahy - to ma počas celého procesu písania bakalárky a učenia sa na štátnice motivovalo a sprevádzalo. Štátnice sme z dôvodu všetkých opatrení mali trochu chaoticky - z geografie klasicky prezenčne v škole, z histórie online prostredníctvom aplikácie MS Teams. Ale som rada, že nám ich nakoniec nezrušili, pretože tak teraz viem, že som si svoj titul obhájila, vybojovala a môžem byť na seba hrdá. Ako to celé prebiehalo a aké som mala pocity pred, počas a po štátniciach nájdete rozpísané nižšie. Sama viem, že k takémuto druhu článku sa aj ja niekedy v budúcnosti vrátim, pretože článok o maturite som si počas týchto dvoch mesiacov čítala stále dookola. A možno to niekomu tiež pomôže, pri predstave ako štátnice prebiehajú - alebo ako počas koronakrízy v mojom prípade prebiehali. 


{11.6.2020 (štvrtok) - 4 dni do štátnic z geografie, 13 dní do štátnic z histórie}: Dnešok sa ani nemohol začať lepšie - keďže som mala tréning (lapy), na ktorý som šla so zámerom zničiť sa, aby som potom mala poobede výhovorku, prečo sa nemôžem učiť. A aj napriek tomu, že som sa snažila a išla som na 100%, zvládla by som potom ešte jeden tréning, čiže plán nevyšiel. Na dnes bolo rozvrhnutých 10 štátnicových otázok z geo, plus nejaké to opakovanie už tých, ktoré som si prešla. Konečne som našla aj svoje staré zásoby Mindflow (a síce sú trochu dosť po dátume minimálnej spotreby, poslúžia, dúfam). Zatiaľ sa cítim pokojne, možno až na to, že počúvam remixy od Crazy Frog, inak som zatiaľ pri zmysloch, haha.

{15.6.2020 (pondelok) - 1 deň do štátnic z geografie, 10 dní do štátnic z histórie}: Pripradá mi, akoby som niektoré otázky videla prvýkrát, aj keď som ich už čítala, na druhú stranu otázky označené číslami 1-3 viem už aj zozadu, lebo si ich čítam každý deň. Verím, že vytiahnem to, čo chcem. Musí to výjsť a bude to super. Stres zatiaľ nepociťujem, snažím sa spomenúť si, aké to bolo počas maturitného týždňa, no už si na to veľmi nepamätám. Ale asi podobne. Stále si hovorím, že mám ešte dosť času - minimálne jednu celú noc. Večer mám ešte MMA tréning, na ktorý sa naozaj veľmi teším, pretože tak ako aj počas skúškového, aj teraz sú to práve tréningy, ktoré ma držia psychicky nad vodou. Najhoršie na tom všetkom je to čakanie, odpoveď samotná už určite zbehne veľmi rýchlo.

{16.6.} ŠTÁTNICE Z GEOGRAFIE (OFFLINE, PREZENČNE V ŠKOLE)

Musím sa priznať, šla som dnes spať až okolo druhej v noci, pretože som sa ešte snažila prechádzať si otázky a zapamätať si toho čo najviac, alebo si to aspoň prečítať, nech mám aspoň predstavu o veciach, ktoré v každej jednej otázke boli. Ráno som vstávala o 7:00, aby som si ešte stihla umyť vlasy a prichystať sa, v škole som bola už približne o 8:15 (ťahať otázky som si mala 9:30). Ráno som necítila stres, vlastne by sa dalo povedať, že ani počas dňa, mala som z toho dobrý pocit a nakoniec to tak aj vyšlo. Do učebne som vchádzala pokojná, otázky som si samozrejme ťahala tie, na ktoré som pozrela ako na prvé. Zo svetovej geografie som si vytiahla A5 - Klimatické pásma, ich klasifikácia; zvetrávanie a charakteristika erózie, trasportu a akumulácie a ich formy. S touto otázkou som bola nadmieru spokojná, pretože som ju vedela celú a aj som sa jej pri učení dosť venovala. Sranda prišla s druhou otázkou z regionálky Slovenska B16 - Fytogeografická charakteristika Slovenska a vegetačné stupne. Z tejto otázky som vedela akurát tie vegetačné stupne - že sú dubový, bukový, atď. A síce som vedela, že sme v poznámkach mali aj nejaké dve klasifikácie, nespomenula som si ani na jednu z nich.

Na prípravu sme potom mali 30 minút, počas ktorých odpovedal človek pred nami - v podstate rovnaký systém ako pri maturite. Počas prípravy za mnou občas prišli skúšajúci a s druhou otázkou mi naozaj pomohli, aj keď mi ju samozrejme nemohli celú nadiktovať. Niečo som si tam ešte povymýšľala a 30 minút z príravy zbehlo ako nič. Odpoveď zdanlivo zbehla ešte o čosi rýchlejšie - po prečítaní prvej otázky ešte nejaké kontrolné otázky, druhá otázka menší pôrod a aj niekoľko zlých odpovedí, ale tak nikto nie je dokonalý. A bol koniec. Pozdravila som sa a vyšla z miestnosti a ostávalo nám už čakať iba na výsledok. Po mne ešte išla jedna spolužiačka a potom sme mali vyhodnotenie. Po príchode do učebne nám hneď povedali, že sme všetci prospeli a nikto nemá Fx, čo bolo naozaj veľmi potešujúce. Nakoniec som z celkovej odovede dostala C, za čo som naozaj rada, pretože to fytogeografické členenie mi naozaj nesadlo. Túto štátnicu, alebo teda štátnu záverečnú skúšku by som prirovnala skôr ku klasickej skúške, avšak bola to z istej časti aj "formalita", ktorú ale každý z nás pri ceste za titulom musí zvládnuť. Večer sme si s rodinkou dali "oslavnú" večeru, a kolotoč učenia sa opäť začal, avšak teraz v iných - historických - vodách.


{22.6. (pondelok) - 3 dni do štátnic z histórie}: Včera večer som pricestovala do Prahy a dnes som si popri učení na hodinku odskočila napísať prijímačky na FTVS na Karlovej univerzite. Večer som sa po dlhom rozmýšľaní nakoniec rozhodla ostať v Prahe až do konca pracovného týždňa a využiť teda celú tú situáciu s COVIDom a online štátnicami a štátnicovať online z Prahy, aby som mala aj väčšiu motiváciu prečo to ešte dobojovať.

{24.6. (streda) - 1 deň do štátnic z histórie}: Síce som si chcela užívať Prahu, nedalo mi to a myslím, že práve to rozhodnutie ostať tu a štátnicovať odtiaľ ma hnalo dopredu a dávalo mi energiu celý deň sa ešte pozerať do papierov a poznámok (teda okrem tých kofeínových tabletiek, ktorých zopár teda počas toho celého učenia padlo za obeť).

{25.6.} ŠTÁTNICE Z HISTÓRIE (ONLINE)

Ráno som vstala už okolo 8mej, aj keď som mala mať štátnice až 11:30. Prešla som si ešte témy, ktoré mi vôbec nie sú blízke a ktorých učenie som odsúvala na najposlednejšiu chvíľu - a to sa väčšinou týkalo novoveku a Československa, ktorých dejiny teda vôbec nemám rada. Prešla som si ešte prezentáciu na obhajobu bakalárskej práce a 11:30 som už čakala pri stole, obklopená poznámkami a s pripraveným dokumentom na obhajobu. Štátnice prebiehali prostredníctvom aplikácie MS Teams ako konferenčný hovor, so zdieľanou plochou a prezentáciou. 

Zo školy zavolali 11:32, pripojila som sa, predstavili nám celú skúšobnú komisiu, zazdieľala som na ploche svoju prezentáciu a začala sa obhajoba. Povedala som takmer všetko, čo som chcela a potom sa už čítali posudky. 30 minút obhajoby zbehlo naozaj rýchlo a táto časť mi ani tak nevadila, pretože som obhajovala svoju prácu, ktorú som písala poctivo (vyšla mi zhoda 0,91%) a bola na vlastnú tému, ktorá mne osobne je blízka (Mágia a čarodejníctvo v stredovekej Európe). Po obhajobe začala časť odpovede - štátnej skúšky, ktorá ale prebiehala inak, než pri štátniciach z geo. Otázky sme si neťahali, na začiatku bol ale zvolený jeden skúšajúci, ktorý sa nás pýtal - a mohol sa pýtať na čokoľvek od praveku až po súčasnosť. Musím povedať, že táto skutčnosť ma pred štátnicami dosť stresovala, lebo som vôbec nevedela, čo od toho čakať. Nakoniec mi ale dal otázky presne tie, ktoré som vedela a chcela (poväčšinou teda starovek a stredovek) a nepadla žiadna otázka z novoveku a súčasných dejín, za čo som bola naozaj rada. Skúšajúci zablúdil aj do tém heréz a kacírstva, o čom som vlastne písala aj bakalárku a na ďalšie veci sme v podstate ani nemali čas, pretože sme práve tejto téme a diskusii venovali najviac času.

Po odpovedi sa teda oficiálne štátnice ukončili, zamávali sme si a štátnice z histórie skončili zaklapnutím notebooku. Výsledky nám následne poobede okolo 16:30 poslali mailom a do informačného systému a pri pohľade na hodnotenie mi spadol naozaj veľký kameň zo srdca, bol koniec. Zvládla som to, skončila bakalársky stupeň a ďalej sa posuniem na inú školu - študovať odbor, na ktorý sa naozaj veľmi teším (Středověké dějiny na Univerzite Karlovej v Prahe). A takto sa mi po dvoch rokoch po Erasme splnil sen a konečne sa budem môcť do Prahy presťahovať nastálo - a nie len na jeden či dva semestre.

1 comment

  1. Ako som ti už napokon písala, veľmi dobrý a kvalitný článok ♥ Náramne som si jeho čítanie užila a veľmi mi chýbajú tie naše "lavicové" vtipy á la Pivo Voštinár, hahaha ❤

    Blog de la Licorne * Instagram * We♥It

    ReplyDelete