NEW CHAPTER.

August 10, 2020

Po dvoch rokoch myšlienky, plánu a sna konečne nastal ten deň. Začiatok novej kapitoly môjho života. Na tento deň som sa tešila už odkedy som sa z Erasmu vrátila domov a pamätám si, akoby to bolo včera, že som cítila, že už to nikdy nebude ako predtým. Začiatky na Erasme v Prahe boli síce náročné, ale už od odvtedy som cítila ten silný pocit domova a toho, akoby som sa konečne dostala presne tam, kde mám byť. Verím, že všetko sa v živote deje z nejakého dôvodu a že všetko, čo som zatiaľ v živote zažila a prežila malo viesť práve k tomuto okamihu.


Niektoré miesta sa nám spájajú s určitými udalosťami, návštevami, ľuďmi alebo napríklad aj pocitmi. Niektoré miesta sú nášmu srdcu bližšie než iné, niektoré sú cudzie a niektoré nazývame svojim domovom. Pred troma rokmi (teda pred odchodom na Erasmus) by mi ani len nenapadlo, že mi nejaké miesto prirástie k srdcu tak ako Praha. Spomínala som to už v článku "Po 6 miesiacoch na Erasme", kde som písala, že síce boli prvé chvíle v Prahe osamote ťažké, zmenilo sa to a nakoniec to zmenilo aj mňa. Niekedy po 3-4 mesiacoch som s ťažkým srdcom odchádzala nielen z domu do Prahy, ale aj naopak, z Prahy domov. A bolo to práve preto, pretože si moje srdce našlo v Prahe svoj druhý domov

Posledný deň na Erasme si ešte živo pamätám - ako som sedela na posteli v takmer prázdnom byte a v jeho strede stál už pobalený kufor - bola to moja posledná noc v Prahe. A potom ráno, keď som tete z realitky odovzdala kľúče od bytu, dotrepala som sa s tým ťažkým kufrom na Hlavní nádraží, sadla do vlaku a vrátila sa späť domov, do Košíc. Celé prázdniny zbehli popri riešení vecí do školy ako nič a v septembri som znova nastúpila na UPJŠ s vedomím, že tu budem študovať ešte dva roky - nakoľko mi z Erasmu uznali dokopy dva predmety za celý rok, vyšlo to tak ako to vyšlo. Ale ani som sa nenazdala a aj tie dva roky sú preč a ja som teraz na ceste z domova (z Košíc) - späť domov (do Prahy).

Cafefin - jedno z mojich najobľúbenejších miest v Prahe

Pre mňa možno trochu nečakane, no nastala situácia, kedy ma v škole prijali na viacero odborov, na ktoré som si podávala prihlášku a nakoľko som sa doteraz ešte nerozhodla, či chcem študovať to alebo to, rozhodla som sa nakoniec zapísať na dva odbory naraz a budem dúfať, že časom uvidím, či ich budem chcieť dokončiť oba, alebo sa potom definitívne pre jeden rozhodnem. Zatiaľ to asi nechám takto a uvidíme, možno potom rozhodne osud. Každopádne som sa do Prahy už naozaj tešila a aj napriek všetkým okolnostiam vo svete, som mohla prísť presne tak, ako som si to naplánovala. Verím, že bude časom všetko super a znova také skvelé, ako bolo pred dvoma rokmi počas Erasmu. Kým nám v októbri začne škola, máme tu v Prahe ešte niekoľko plánov - či už s kamarátmi alebo rodinou - a určite vám o tom plánujem napísať! Tak sa zatiaľ majte, držte sa a vidíme sa pri ďalšom článku!

2 comments